“ABD’nin ölümü hakkındaki haberler çok abartılı” — Lütfullah Bingöl

Özellikle finans basınının, bilhassa Brexit oylaması sonrasındaki süreçte yapmayı çok sevdiği bir geyiktir, Birleşik Krallık’ın bir “gelişmekte olan ülke” haline dönüşüyor oluşu. Bu laf salatasının gelişmekte olan ülkelere mi yoksa Birleşik Krallık’a mı daha büyük hakaret olduğu tartışmasını bir kenara bırakırsak, daha endişe verici olan şey ise bu geyiğin artık ABD için de yapılmaya başlanmış olması. Çoğunlukla klik almak için atılan sansasyonel başlıklardan öteye geçemiyor bu geyikler ama, bazen öyle şeyler yaşanıyor ki, “Acaba haklılık payı var mı?” diyorsunuz. Buna son örnek ise geçtiğimiz günlerde ABD’de Başkan Trump’ın yarım ağızla da olsa “Seçimler ertelense mi be?” diye sormasıydı. Tahmin edeceğiniz üzere kıyametler koptu, Demokratların yıllardır oluşturmaya çalıştığı “Trump tiran olmak istiyor” tatavasına odun üzerine odun atıldı, falan filan. Peki böyle bir şey mümkün mü?

Lafı çok eğip bükmeye, gereksiz yere “cliffhanger” bırakmaya gerek yok: Hayır. Neden mi?

1. Seçimler ertelense bile Trump başkan olarak kalmayacak. Olay anayasa ile sabit, 20 Ocak 2021 öğle vakti itibariyle Başkan’ın görev süresi doluyor. Eğer olur da bir sebepten seçim süreçleri o tarihe kadar sonuçlanamazsa Meclis Sözcüsü başkan oluyor. Kim şu an Meclis Sözcüsü? Trump’ın kanlısı Nancy Pelosi. Peki Trump aptal mı? Trump’ın annesi ve doktoruna göre hayır. Nancy Pelosi’yi başkan yapacak bir süreci zorlayacak kadar aptal mı? Muhtemelen hayır.

2. Seçimlerin ertelenmesi Kongre’nin kararına bağlı. Kongre derken hem Temsilciler Meclisi hem de Senato. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk şu an Demokratlarda ve seçimleri ertelemek gibi bir niyetleri yok. Esasen Cumhuriyetçilerin de öyle bir niyeti var denemez. Nitekim Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi liderler, seçim tarihinin sabit olduğuna yönelik açıklamalar yaptılar hemen.

3. Geçmişte hiç olmamış olması, bundan sonra da olmayacak demek değil ama ABD tarihinde seçim ertelemesi yok. Hiç yok. Ne iç savaş, ne dünya savaşları ne de küresel salgınlar döneminde yapılmamış.

Dolayısıyla üzülerek söylüyorum ama ABD’nin henüz gelişmekte olan ülkeye falan dönüştüğü yok. Trump’ın ettiği lafın ardını düşün(e)memesinden dolayı oluşmuş suni bir gündem sadece.

Lütfullah Bingöl